Novinky v oblasti jednoduchej automatizácie

Medzinárodný strojársky veľtrh v Brne je  už tradične vynikajúcou príležitosťou  pre mnohé  firmy, aby sa prezentovali a ukázali svoje novinky a zaujímavé riešenia. To platí j nie len pre strojárske firmy ale aj pre tie, ktoré sú zamerané na logistiku.V tomto roku prichádza na strojársky veľtrh hneď s niekoľkými novinkami. „Rozhodli sme sa tento krát pojať našu prezentáciu na veľtrhu trochu inak", vraví Pavel Kraus, jednateľ spoločnosti Kardex. „Nechceme prezentovať len jednotlivé skladovacie zariadenia.

 

 

Rozhodli sme sa prezentovať riešenie. Chceme ukázať komisiu s pomocou najmodernejšej technológie, teda systémov Kardex Shuttle a Kardex Megamat doplnených o technológiu Pick - to -Light a inteligentný software pre správu skladu. Chceme tieto systémy priblížiť naši m zákazníkom a to sa nám dúfam prostredníctvom simulácie reálnej prevádzky aj podarí", dodáva.


Zelená" automatizácii
Tomto roku prichádza na trh hneď niekoľko noviniek z oblasti jednoduchej automatizácie. Tou najzaujímavejšou je azda nový paternosterový systém Kardex Megamat RS. Tzv. obehový regál Kardex Megamat sa stal súčasťou produktového portfólia spoločnosti Kardex v roku 2008, kedy došlo k zlúčeniu spoločností Kardex a Megamat. Vývojári obidvoch zlúčených firiem potom pracovali na novej generácii systému Megamat. Cieľom projektu bolo vytvorenie moderného skladovacieho zariadenia paternosterového typu, ktoré by sa vyznačovalo vysokou spoľahlivosťou, jednoduchým ovládaním a nízkou spotrebou energie. Paternosterový, alebo karuselový systém je ideálny pre skladovanie malých a stredných dielov a komponentov konštantnej veľkosti, a to najmä v priestoroch, kde výška stropu nepresiahne 6 metrov. Pokiaľ sa jedná o kapacitu a rýchlosť vychystávania je tento systém v relatívne nízkych priestoroch nedostižný. Nezanedbateľnou výhodou je tiež možnosť prístupu k tovaru aj v prípade výpadku prúdu(a to vďaka tzv. núdzovému  režimu a možnosti manuálneho ovládania). Nový systém Kardex Megamat RS má oproti svojmu predchodcovi  o 40% nižšiu spotrebu energie. Systém je vybavený vnútornými uzamykateľnými dvermi, ktoré sú extrémna ľahké, čo uľahčuje obsluhu tak, ako aj ovládanie, ktoré je umiestnené na boku (a je teda dosiahnuteľné napríklad aj pre handicapovaných). Inštaláciu uľahčuje patentovaný klip systém a dlhodobý bezproblémový chod zase automatický systém dopínania reťaze. Spoločnosť Kardex teda zachytila trend tzv. zelenej logistiky, ktorý je dnes často diskutovanou témou.


Úspora miesta, času a pracovnej sily
Paternosterové systémy sú teda ideálnym riešením napríklad pre skladovanie malých komponentov do výroby. Často sú tiež používané ako sklad nástrojov. Pokiaľ zákazník skladuje tovar rozdielnych veľkostí, väčšinou ale využíva výťahové systémy typu Kardex Shuttle. Tieto si totiž dokážu pri zaskladnení tovar zmerať a zvážiť a na základe algoritmu vždy nájdu ideálne miesto pre jeho uloženie. Tovar je uskladnený v policiach, ktorými pohybuje tzv. extraktor. Ten jazdí až rýchlosťou 2,3 metrov za sekundu. Systém môže dosahovať ť až výšky 30 metrov a vďaka svojim parametrom tak dokáže na minimálnej ploche pojať obrovské množstvo tovaru. Toto zariadenie je veľmi flexibilné a jeho výšku je dokonca možné meniť aj dodatočne ( napríklad z dôvodu sťahovania). Často je vyžívaný ako medzioperačný  sklad, sklad údržby alebo sklad náhradných dielov. „Všetky naše systémy pracujú na princípe Tovar k obsluhe a maximálne využívajú výšku skladovacej haly. Majú teda minimálne priestorové nároky" hovorí Blanka Lejsalová , ktorá má v  spoločnosti Kardex na starosti marketing. „Úspora miesta, času a pracovnej sily - to sú hlavné dôvody pre nákup automatizovaných skladovacích systémov.

 

 

Radi by sme preto využili práve strojársky veľtrh a ukázali výhody oboch typov automatizovaných skladových systémov. Vieme, že osobná skúsenosť je neoceniteľná  a preto bude mať každý z návštevník nášho stánku možnosť sám si vyskúšať vychystávanie s pomocou oboch týchto systémov a technológie pick -to -light. Pre každého návštevníka mám tiež prichystaný malý darček," dodáva.


Späť

Priemyselné utierky

MEWA - priemyselne_utierky