Medzinárodný strojárský veľtrh v Brne oslávil 60. výročie so Slovenskom

Strojárský veľtrh v Brne, ktorý každoročne navštívi vyše 1 600 vystavovateľov a 80 000 návštevníkov z 35 krajín sveta, sa bude začiatkom októbra konať už po šesťdesiatykrát. Pri tejto príležitosti bude Slovensko partnerskou krajinou, čím organizátori akcentujú 100. výročie vzniku Československa i spoločnú česko-slovenskú históriu veľtrhu.

Tento rok sa na Medzinárodnom strojárenskom veľtrhu (MSV) v Brne, ktorý sa koná 1. - 5. októbra, predstaví až okolo 1 650 vystavovateľov. Zo Slovenska príde vyše 70 firiem a nebudú medzi nimi chýbať ani tradiční vystavovatelia ako TRENS SK, Železiarne Podbrezová či ZVL SLOVAKIA. Vďaka podpore Ministerstva hospodárstva SR, ktoré na veľtrhu dotuje stánok pre 10 - 15 vystavovateľov, sa v Brne predstavia aj menšie slovenské firmy.

Retrospektívna výstava ako pocta česko-slovenskej spolupráci
V rámci programu bude akcentovaná česko-slovenská spolupráca a návštevníci sa môžu tešiť aj na unikátnu výstavu najslávnejších českých a slovenských priemyselných výrobkov s názvom „Průmyslové legendy". Výstava bude umiestnená do ikonického pavilónu A1 z roku 1928, ktorý pri príležitosti 60. ročníka MSV zjednotí pod svojou strechou všetkých kľúčových českých a slovenských oficiálnych účastníkov. Dohromady sa tak predstaví asi stovka príbehov ikonických výrobkov, slávnych značiek a významných osobností. „Výstava má byť na jednej strane retrospektívou tých najikonickejších výrobkov, zároveň má ale ukázať, kam sa obe krajiny posunuli a aký neuveriteľný inovačný potenciál v nich dnes je. Jednotlivé výrobky - či už sú to autá, lietadlá, alebo obrábacie stroje - chceme ukázať v nových súvislostiach a zároveň upozorniť, akým fenoménom bol a dodnes je Medzinárodný strojárenský veľtrh," priblížil vedúci marketingu a komunikácie Veľtrhov Brno, Jiří Smetana.

Automatizácia, robotizácia a digitalizácia
Nosnou témou 60. ročníka veľtrhu, ktorý je najväčšou prehliadkou strojárskeho a elektrotechnického priemyslu v regióne strednej a východnej Európy, bude tento rok Priemysel 4.0 - automatizácia, robotizácia a digitalizácia. Popri českých a slovenských vystavovateľoch sa predstaví rad ďalších firiem z rôznych kútov Európy, ale aj vystavovatelia z USA, Číny, Indie či z Iránu. Mnohé z firiem predstavia najmodernejšie technológie štvrtej priemyselnej revolúcie vrátane najnovších kolaboratívnych robotov či komplexných inteligentných výrobných a montážnych liniek. Tento rok sa pritom na MSV 2018 očakáva ešte viac riešení určených nielen pre veľkých výrobcov, ale aj pre malé a stredné firmy. Problematike sa dlhodobo venuje aj prierezový projekt „AUTOMATIZACE", ktorý v rámci tohtoročného veľtrhu prebehne už po jedenástykrát. V roku 2017 sa do projektu zapojilo približne 300 firiem, ktoré prezentovali využitie priemyselnej automatizácie, informačných technológií a riadenie výrobných procesov naprieč všetkými veľtrhovými odbormi.

Text: Jozef Kaščák

 

Späť

Priemyselné utierky

MEWA - priemyselne_utierky