Elektrika zo solárneho slnečníka

Na výrobu solárnych slnečníkov sa používa integrovaný tenký, ľahký film, vyrobený z organických fotovoltických materiálov, o ktorých výrobca  uvádza, že sú oveľa univerzálnejšie ako kremíkové panely.


Použitý materiál je recyklovateľný, čiastočne transparentný, flexibilný, netoxický film, ktoré dokáže transformovať svetlo na elektrinu kdekoľvek. Vďaka tomu, môže solárny slnečník zachytávať slnečnú energiu a okamžite nabíjať pripojené zariadenia alebo môže ukladať energiu do batérií na neskoršie použitie.
Technológiu vyvinula firma Konark Technologies, ktorej doménou sú práve ekologické fotovoltaické zariadeniami. Energia vyrobené solárnymi slnečníkmi sa skladuje v nabíjačke MultECon ("Mult" znamená adaptabilná, "E" - energia a "Con" - konventor alebo menič).
Nabíjačka MultiECon ukladá potrebnú energiu spoľahlivo a bezpečne vo vysokovýkonnej batérii. Rovnako sa môžu používať aj  štandardné NiMH batérie v integrovanom boxe.

 Viacero typov - jedno použitie

Jednotlivé typy slnečníkov boli vytvorené v spolupráci s odborníkmi na dizajn. Výsledkom je jednoduchý vkusný tvar vhodný pre slnečníky, ktorý sa výrazne líši od klasických robustných zariadení.
Eclipse sa skladá z veľkého moderného kruhového rámu, ktorý drží tieniacu plachtu umiestnenú v jeho vnútri.

 


Cosmos využíva tvarovanie držiacich lamiel tieniacej plachty na vkusné integrovanie fotovoltických článkov do tienidla slnečníka. Celkový dizajn poskytol priestor aj pre nenásilné začlenenie LED svietidiel, ktoré počas večerných či nočných hodín čerpú energiu z MultiECon batérií.

Dobite si pod slnečníkom mobil
Solárne slnečníky sú zaujímavým riešením na letné terasy, do kaviarní, ale rovnako veľký potenciál majú ako osvetlenie verejných mestských priestorov - autobusových zastáviek, lavičiek v mestských parkoch, kde si ľudia navyše môžu dobiť svoje mobilné zariadenia.

 


Foto: Ombrellone Solar
-dt-

 

 

Späť

Komentáre k článku | Pridať komentár

Mgr. Katarína Frankovičová (02.11.2014)

Dobrý deň, zaujímal by ma slnečník pre súkromné využitie, min. 4x4m.

 

Pridať komentár

* :
* :
* :
4 + 1 =
Odoslanie formulára

Priemyselné utierky

MEWA - priemyselne_utierky