Bezpečne s kamerovým systémom

Každý majiteľ nehnuteľnosti túži mať „všetko pod kontrolou", chce s istotou vedieť, že jeho majetok je dobre zabezpečený voči prípadným „neželaným návštevám". Jednou z možností ochrany domu je monitorovanie kamerovým systémom. Ako sa však orientovať pri výbere kamerového systému, podľa akých kritérií vyberať, čo všetko brať do úvahy?

 

V prvom rade je potrebné si ujasniť, koľko chceme do zariadenia investovať. Samozrejme aj tu platí, že by sa nemalo šetriť na nesprávnom mieste. Je potrebné dôkladne zvážiť, koľko kamier treba na monitorovanie, pričom sa berú do úvahy technické možnosti kamier (nemôžeme chcieť od kamery, aby monitorovala celé parkovisko a zároveň videla každú  tvár  na  parkovisku.)Ako postupovať pri výbere kamerového systému?

Ďalším rozhodovacím kritériom je tzv. nočné videnie. Vo všeobecnosti platí, že čierno - biele kamery sú v noci citlivejšie (viac vidia) ako farebné. Dnes sú však cenovo dostupné kamery, ktoré vedia prepínať oba režimy, čiže cez deň sníma farebne a v noci prepne na čierno - biely obraz. Dôležitým parametrom pri výbere kamery je počet riadkov/obrázok. Táto hodnota by sa mala približovať u IP kamier štandardne na hranici Full-HD rozlíšenia, čiže 1080 riadkov (i keď sú kamery, ktoré majú viac ako 20 Mpix), na analógových kamerách hodnote 575, čo je maximum pre u nás používanú normu PAL. Pokiaľ máte už použité analógové kamery, ktoré sú ešte stále lacnejšie ako IP, je možné použiť nový štandard HD-SDI, čo je full-hd rozlíšenie po koaxe. Káblový rozvod celého monitorovacieho systému má byť súčasťou projektovej dokumentácie, robiť sa má pred zhotovením vnútorných omietok, aby sa dodatočne nemuseli sekať steny na uloženie kábla. Potom už stačí vyriešiť záznam snímaného obrazu a systém je hotový. Pokiaľ si nezakladáte na vysokej flexibilite monitorovacieho systému a pokiaľ nie ste „počítačový" typ, vyberte si kompaktný digitálny videorekordér, napr. EKO1704L100 EH. Ak chcete vyššiu flexibilnosť, môžete si vybrať PC kartu alebo záznamník, ktorý dokáže zaznamenať od 4 do 32 kamier.

 


Digitálny záznam

Výberom vhodnej kompresie je možné ovplyvniť nároky na „úložisko" záznamu a jeho kvalitu. Najrozšírenejšia je MPEG4, ktorú si jednotliví výrobcovia záznamníkov upravujú tak, aby mala čo najmenšie nároky na miesto na disku pri čo najvyššej kvalite záznamu. Trendom je kompresia H.264, ktorá pri rovnakej kvalite ako MPEG4, dokáže ušetriť ešte viac miesta. Záznam ide väčšinou na pevné disky, ktorých kapacita sa dá vyskladať podľa potrieb aplikácie. Použiteľné sú aj SD karty. Pri kombinácii starších analógových systémov užívateľ ocení tzv. hybridné záznamníky, ktoré dokážu spracovať video signál z analógovej aj z IP kamery.

 


Kamery a internet

Dnes táto požiadavka nie je žiadny problém. Prakticky každá IP kamera, PC karta a sieťové videozáznamníky majú možnosť prenášať obraz cez internet. Optimálne je prezeranie videosignálu     z kamier priamo v prostredí internetového prehliadača (napr. Internet Explorer). Nie je potrebné na strane klienta inštalovať žiadny softvér a prakticky kdekoľvek, kde je možnosť pripojiť sa na internet, môžete pozerať, čo sa deje u vás doma. Toto oceníte, keď ste niekde na dovolenke alebo dlhší čas mimo domova.


Kamery a mobil

Toto je súčasný trend. Vieme garantovať pripojenie na prakticky všetky u nás dostupné „mobilové" aplikácie. Podporované sú prehliadače na operačných systémoch Android, iOS, Windows mobile ale aj Symbian. Stiahnete aplikáciu na prehliadanie a máte všetko on-line. Pokiaľ vám stačí len detekovať narušiteľa, napr. na chate máte neželanú „návštevu", môžete mať kamerový systém nastavený tak, že zaznamenáva obraz iba pri detekcii pohybu a môže poslať tzv. Push video správu, pomocou ktorej môžete jedným kliknutím pustiť on-line video z kamery, kde bol detekovaný narušiteľ alebo si necháte posielať varovné SMS či obrázok vo forme MMS.

 

Aká je budúcnosť kamerových monitorovacích systémov?

Inteligencia sa presúva zo záznamníkov na kamery. Kamery sú dnes schopné nielenže sa prispôsobiť rôznym svetelným podmienkam (široký dynamický rozsah, kompenzácia protisvetla, prepínanie denného a nočného režimu atď), ale vedia aj vyhodnotiť rôzne situácie v scéne, napr. že objekt vošiel do zóny, vyšiel zo zóny, objavil sa alebo zmizol v sledovanej zóne, zastavil sa v zóne, išiel príliš rýchlo v zóne, alebo išiel nesprávnym smerom. Taktiež vedia detekovať farbu objektu, vedia detekovať oheň a dym. Je na vás, kde sa rozhodnete takéto funkcie kamery využiť. Dominujú tzv. IP kamery, pripojiteľné priamo k „počítačovej" sieti.  Pokiaľ nie je možné pripojenie káblom, je možné použiť aj wi-fi (bezdrôtové) pripojenie. Kamery s inteligetnou analýzou dokážu dokonca počítať objekty, čo sa využíva napr. pri zisťovaní hustoty cestnej premávky, alebo v obchodoch návštevnosť jednotlivých oddelení a samozrejme je možné robiť štatistické výstupy, ktoré spracováva napr. marketingové oddelenie, obchodné oddelenie...

Kamery vedia čítať ŠPZ a porovnávať s definovanou databázou a v kombinácii s počítaním vedia koho a koľko áut môžu pustiť na parkovisko. Najnovším trendom je používanie inteligencie na termovíznych kamerách, ktoré veľmi dobre vidia aj v noci. Jedinou ich slabinou je slabšia detekcia pri vysokej vlhkosti (dážď, hustá hmla). Kamery dnes vedia detekovať aj tvár, vedia dokonca určiť na základe detekovanej tváre približný vek. Pri teste si ich veľmi pochvaľovali hlavne dámy, lebo vačšinou im nejaký ten rok kamera ubrala. Kamery sa stávajú súčasťou tzv. inteligentných domov, kde sú integrované do jedného systému, ktorým „ovládate" celý dom.


Text: Miroslav Cvacho, HDS


Späť

 

Pridať komentár

* :
* :
* :
7 + 5 =
Odoslanie formulára

Priemyselné utierky

MEWA - priemyselne_utierky