Tepelné čerpadlo na prípravu teplej vody TEC TM

Spoločnosť Tatramat - ohrievače vody, s.r.o. ako tradičný slovenský výrobca a líder v oblasti ohrevu vody je známy vysokou kvalitou svojich výrobkov a udávaním najmodernejších trendov v tejto oblasti. Po úspešnom uvedení inteligentného ohrievača vody EO EL, ktorý získal ocenenie Strojársky výrobok roka 2012, spoločnosť aktuálne predstavila jedno z najúspornejších a najefektívnejších zariadení pre ohrev vody: tepelné čerpadlo TEC TM.


Popis zariadenia

Zariadenia TEC TM predstavujú zásobníkové stacionárne elektrické ohrievače vody s tepelným čerpadlom v okrúhlom prevedení. Vnútorná nádrž ohrievača je posmaltovaná špeciálnym vysokokvalitným smaltom a následne vypálená pri konštantnej teplote 850°C.

Voda je v zásobníku ohrievaná pomocou výmenníka tepla naplneného chladivom, ktorý je špeciálne upevnený z vonkajšej strany na plášti vnútornej nádrže samotného zariadenia. V prípade potreby je možné aktivovať medené el. ohrievacie teleso s výkonom 1,5 kW. Toto teleso môže slúžiť ako podpora ohrevu tepelného čerpadla, ako rýchloohrev alebo môže byť neaktívne.

Zásobníky sú vybavené elektrickou anódou bez potreby údržby, elektronickou reguláciou s LCD displejom a odtokom pre prípadný kondenzát. Pomocou tlačidiel je možné plynulé nastavenie teploty od 7°C - 65°C.

Vonkajší plášť je z lakovaného plechu, čo zabezpečuje dlhú životnosť i vhodnosť do každého interiéru. Ohrievače s tepelným čerpadlom sú určené pre stacionárnu montáž do interiéru.

Miestnosť inštalácie musí mať objem najmenej 13 m3 (rozmer miestnosti napr. 2x3x2,2 m) a teplota v miestnosti nesmie klesnúť pod 6°C.   Ovládací panel s displejom je dobre viditeľný a prístupný z prednej strany zariadenia. Ovládanie pomocou štyroch tlačidiel je príznačné svojou jednoduchosťou.   Zariadenie je vybavené ochranou proti mrazu. Akonáhle teplota vody v zásobníku klesne pod 10°C, zapne sa ohrev pomocou tepelného čerpadla i prídavného ohrievacieho telesa. Voda v zásobníku je ohriata na cca. 18°C a ohrev sa automaticky vypne. Táto funkcia nechráni potrubie a pre správnu funkčnosť je potrebné, aby bolo zariadenie pod prúdom.


Jedinečné znaky tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlá na ohrev vody TEC TM sú jedinečné svojou kvalitou, dizajnom a prevádzkovými vlastnosťami. Disponujú vysokou efektívnosťou a nadštandardnými výkonovými číslami tepelných čerpadiel:

Tepelné čerpadlá TEC TM dokážu ohriať vodu pomocou tepelného čerpadla až na 65°C bez použitia prídavného ohrievacieho telesa. Väčšina podobných zariadení dokáže ohriať vodu pomocou tepelného čerpadla na max. 55°C.

Tepelné čerpadlá TEC TM spĺňajú náročné kritéria normy EN 16147 pre zaradenie do odberového profilu XL. To znamená, že poskytujú vďaka špeciálnemu konceptu vrstvenia vody v zásobníku nadštandardné odoberateľné množstvo teplej vody.

Vďaka hrubej tepelnej izolácii (70 mm) a najmodernejšej technológii použitej pri výrobe sa tieto zariadenia vyznačujú minimálnou spotrebou energie za 24 hodín v pohotovostnom režime.  Zariadenie je od výroby pripravené pre pripojenie na externý signál. Napríklad HDO stykač nízkej tarify alebo fotovoltický systém. Pre takéto použitie je možné nastaviť separátnu želanú teplotu vody v zásobníku. Vedľajším efektom prevádzky zariadenia je pohlcovanie vlhkosti v mieste inštalácie. Kompaktné rozmery zariadenia umožňujú ich umiestnenie do každej časti interiéru. Nerovnosti v miestach inštalácie je možné vykompenzovať pomocou výškovo nastaviteľných nožičiek.

Tepelné čerpadlo je možné na krátku vzdialenosť (do max. 160 km po asfaltových cestách) transportovať horizontálne. Vďaka špeciálne konštruovanej a zosilnenej spodnej hrane zariadenia je možné tepelné čerpadlo v interiéri premiestňovať na miesto inštalácie i gúľavým pohybom.

Jedinečný koncept opláštenia chladiaceho okruhu tepelného čerpadla umožňuje v prípade potreby jeho jednoduché odstránenie a výrazne tým uľahčuje akýkoľvek zásah. Servisný režim uľahčuje a zrýchľuje odstránenie akejkoľvek závady. Okrem nadštandardných vlastností, disponuje tepelné čerpadlo TEC TM nielen prívlastkom vyrobené, ale i vyvinuté na Slovensku.

Autor:  Peter Slavkovský Späť

 

Pridať komentár

* :
* :
* :
3 + 8 =
Odoslanie formulára

Priemyselné utierky

MEWA - priemyselne_utierky