Technika_2016

Messe Wien v znamení energetickej efektivity

Na viedenskom výstavisku Messe Wien sa pre tento rok uzavreli brány priemyselného veľtrhu VIENNA-TEC 2010. Až 570 priamych vystavovateľov a ďalších asi 600 rakúskych aj zahraničných firiem s 23 krajín v zastúpení predstavilo na veľtrhu najdôležitejšie technické novinky a trendy.


Hlavnou témou veľtrhu bola po prvýkrát energetická efektivita. Viedeň tento rok prilákala 30 280 odborníkov. Vysoký podiel zahraničných účastníkov, až 17,5 %, považujú organizátori za mimoriadny úspech. Významný bol predovšetkým počet odborných návštevníkov z Maďarska (18,3 % zo všetkých zahraničných návštevníkov) a zo Slovenska (13,3 %).

 

Optimistické vízie do budúcnosti
Podľa Christiana Friedla z organizačného výboru spoločnosti Reed Exhibitions Messe Wien sa po opätovnom naštartovaní nemeckého priemyslu tento rok rozbehla aj rakúska ekonomika a postupne dochádza k uvoľňovaniu investičných bariér.

 

 

 

V tejto súvislosti treba poukázať na to, že nemecké vývojové trendy sa v Rakúsku prejavujú s určitým oneskorením, približne po pol roku. Ako ukázal tohtoročný veľtrh, priemyselný vývoj smeruje do pozitívneho pásma.
Priaznivé ekonomické trendy potvrdila aj anketa medzi návštevníkmi, ktorú realizoval nezávislý inštitút pre výskum trhu. Na otázku, ako hodnotia súčasnú ekonomickú situáciu vo svojom odbore, odpovedali takmer dve tretiny opýtaných (62,5 %), že sú so situáciou veľmi spokojní. Mnohí sa taktiež domnievali, že situácia sa v priebehu nasledujúcich dvanástich mesiacov výrazne zlepší. „Priebeh a výsledok tohtoročného veľtrhu VIENNA-TEC môžeme interpretovať ako pozitívny signál priemyselného rastu v regióne," uvádza Friedl.

 

Veľký záujem o špecializované technické výstavy a kongresy
Mesiac po Medzinárodnom Strojárskom Veľtrhu je akiste náročné prilákať do Viedne spoločnosti ktoré sa zúčastnili tradičného „jesenného stretnutia" v Brne. Organizátori preto pripravili mnoho aktivít, ktoré prebiehajú v rámci programu veľtrhu VIENNA-TEC a pre odbornú verejnosť sú určite lákadlom. Veľkému záujmu sa tešila špecializovaná výstava s názvom High Precision Hard Turning (Vysoko precízne tvrdé obrábanie), ktorá sa konala v stánku spoločnosti Wedco, špecialistu na obrábanie. Firma tu predviedla používanie vysoko precízneho tvrdého obrábania. Ďalšie špecializované výstavy sa venovali témam: „Elra-Art/Kunstwerk und Designobjekt" („Erla-Art/umelecké dielo a predmet dizajnu"), „Erlebnis Messtechnik" („Zažite meraciu techniku"), „Lebende Werkstätte" („Živé dielne"), „Hi Speed Lineare Antriebssysteme" („Vysokorýchlostné lineárne pohonné systémy") a „Studieren in der Werkstatt" („Štúdium v dielni").
V rámci veľtrhu sa konal aj Medzinárodný odborný kongres Centrálneho ústavu zváracej techniky (SZA) JOIN-EX 2010, ktorý bol zameraný na najnovšie výrobky, technológie a vývojové trendy v oblasti prídavných materiálov a plynov, zaisťovania kvality, výroby vozidiel a hybridnej spojovacej techniky a zaznamenal oveľa väčší záujem, ako v minulých ročníkoch.
Vrcholom prvého dňa veľtrhu sa stala medzinárodná akcia Matchmaking Event v Kongresovom centre viedenského výstaviska realizovaná spoločne s Rakúskou organizáciou zahraničného obchodu (WKO). V rámci tejto medzinárodnej burzy kontaktov sa ponúkala možnosť zahájiť na základe dvojstranných rokovaní zástupcov malých a stredných podnikov, priemyslu a výskumných ústavov z celej Európy spoluprácu a výskumné projekty v oblasti výrobných technológií. Cieľ priviesť do Viedne podniky a obchodné a priemyselné komory z rôznych regiónov, aby sa priamo tu informovali o novinkách v priemysle, sa podarilo splniť. Zastúpení tu okrem iných boli aj návštevníci zo Slovenska, Česka, Maďarska, Ukrajiny, Bieloruska, Ruska, Chorvátska a Poľska, i obchodní radcovia a vysoko postavení diplomati z Kyrgistanu a Kazachstanu.

 

Christian Friedl, programový riaditeľ veľtrhu Viena-Tec

 

Medzi účastníkmi prebehlo množstvo rozhovorov, či jednaní a boli zaznamenané veľmi pozitívne ohlasy.

 

Viera v ďalší pozitívny ekonomický vývoj
„Veľtrh VIENNA-TEC 2010 bol úspešný. Dá sa predpokladať, že tohtoročný mierny hospodársky rast v budúcom roku ešte zosilnie," hovorí Christian Friedl, programový riaditeľ veľtrhu a zástupca riaditeľa spoločnosti Reed Exhibitions Messe Wien, pána Matthiasa Limbecka. Myšlienky jeho organizačného tímu už smerujú do roku 2011, kedy sa uskutočnia ďalšie dve významné akcie. Odborný veľtrh elektroniky „Power-Days" sa bude konať od 6. do 8. apríla 2011 na výstavisku Messezentrum Salzburg, a termín veľtrhu priemyselnej automatizácie „Smart Automation" bol stanovený na 4. až 6. októbra 2011. Uskutoční sa v Design Center v meste Linz.

 

Text: Michal Gonda

 

Foto: Exhibitions Messe Wien

Späť

 

Pridať komentár

* :
* :
* :
3 + 2 =
Odoslanie formulára

Priemyselné utierky

MEWA - priemyselne_utierky