Technika_2016

Osobnosti vedy

 1 2 3 > 

FRANTIŠEK KŘIŽÍK - priekopník českej elektrotechniky

Technika 9-10/2012

Vynašiel spievajúcu svetelnú fontánu, zdokonalil elektrièky, jeho návestidlo zabraňovalo na železniciach zrážkam vlakov a mnoho ïalších  užitoèných vecí dal tomuto svetu. Jeho najpamätnejším vynálezom však ostane oblúková lampa so samočinnou reguláciou, ktorá v roku 1881 porazila v svietivosti tú Edisonovu. A hoci ju v polovici 20.storočia odvial vietor do prepadliska dejín, pre nás navždy ostane českým Nikolom Teslom.

Viac informácií

WATT James

Technika 5-6/2011

Nebol prvý, komu napadlo využiť vlastnosti pary, bol však prvý, kto ich dokázal zužitkovať účinne. Vďaka Jamesovi Wattovi odštartovala priemyselná revolúcia.

Viac informácií

James Clerk Maxwell

Technika 1-2/2011

James Clerk Maxwell je považovaný za jedného z najväčších vedcov 19. storočia. Svojimi prácami a vedeckým prínosom k elementárnym modelom prírody mal najväčší vplyv na fyziku 20. storočia. Pri príležitosti stého výročia jeho narodenia Albert Einstein o nom povedal: „Od dôb Newtona fyzika nezažila významnejšieho, dômyselnejšieho a plodnejšieho muža. Svet fyziky sa delí na dobu pred a po Maxwellovi."

Viac informácií

Alfred Bernhard Nobel

Technika 11-12/2010

Založil továrne a laboratóriá v 20 krajinách a 5 kontinentoch. Jeho patent zakúpilo množstvo vlád, pretože šetril mnoho peňazí. Stal sa jedným z najbohatších ľudí na svete. Asi žiadny Švéd nie je taký známy ako Alfred Nobel, ale kým Nobelove ceny pozná asi každý, o osobe, ktorá stojí za ich vznikom, ľudia veľa nevedia.

Viac informácií

Thomas Alva Edison

Technika 10/2010

Vďaka nemu sa dostala elektrická energia do domácností a tovární. Edison dal svetu napríklad použiteľnú žiarovku, dynamo, akumulátor, poistky, rozvodné siete, zostrojil uhlíkový mikrofón, filmovú kameru, premietací stroj, alebo vrtuľník. Zdokonalil aj telegraf, či písací stroj.

Viac informácií

VÝSTAVY

MSV_nitra_2018