Technika_2016

Osobnosti vedy

 1 2 3 > 

FRANTIŠEK KŘIŽÍK - priekopník českej elektrotechniky

Technika 9-10/2012

Vynašiel spievajúcu svetelnú fontánu, zdokonalil elektrièky, jeho návestidlo zabraňovalo na železniciach zrážkam vlakov a mnoho ïalších  užitoèných vecí dal tomuto svetu. Jeho najpamätnejším vynálezom však ostane oblúková lampa so samočinnou reguláciou, ktorá v roku 1881 porazila v svietivosti tú Edisonovu. A hoci ju v polovici 20.storočia odvial vietor do prepadliska dejín, pre nás navždy ostane českým Nikolom Teslom.

Viac informácií

WATT James

Technika 5-6/2011

Nebol prvý, komu napadlo využiť vlastnosti pary, bol však prvý, kto ich dokázal zužitkovať účinne. Vďaka Jamesovi Wattovi odštartovala priemyselná revolúcia.

Viac informácií

James Clerk Maxwell

Technika 1-2/2011

James Clerk Maxwell je považovaný za jedného z najväčších vedcov 19. storočia. Svojimi prácami a vedeckým prínosom k elementárnym modelom prírody mal najväčší vplyv na fyziku 20. storočia. Pri príležitosti stého výročia jeho narodenia Albert Einstein o nom povedal: „Od dôb Newtona fyzika nezažila významnejšieho, dômyselnejšieho a plodnejšieho muža. Svet fyziky sa delí na dobu pred a po Maxwellovi."

Viac informácií

Alfred Bernhard Nobel

Technika 11-12/2010

Založil továrne a laboratóriá v 20 krajinách a 5 kontinentoch. Jeho patent zakúpilo množstvo vlád, pretože šetril mnoho peňazí. Stal sa jedným z najbohatších ľudí na svete. Asi žiadny Švéd nie je taký známy ako Alfred Nobel, ale kým Nobelove ceny pozná asi každý, o osobe, ktorá stojí za ich vznikom, ľudia veľa nevedia.

Viac informácií

Thomas Alva Edison

Technika 10/2010

Vďaka nemu sa dostala elektrická energia do domácností a tovární. Edison dal svetu napríklad použiteľnú žiarovku, dynamo, akumulátor, poistky, rozvodné siete, zostrojil uhlíkový mikrofón, filmovú kameru, premietací stroj, alebo vrtuľník. Zdokonalil aj telegraf, či písací stroj.

Viac informácií

Priemyselné utierky

MEWA - priemyselne_utierky