Novinky z vedy a techniky

 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >  Posledná

Elektrika zo solárneho slnečníka

Technika 9-10/2012

Na výrobu solárnych slnečníkov sa používa integrovaný tenký, ľahký film, vyrobený z organických fotovoltických materiálov, o ktorých výrobca  uvádza, že sú oveľa univerzálnejšie ako kremíkové panely.

Viac informácií

Najľahší pevný materiál na svete

Technika 9-10/2012

Nemeckí vedci z Technickej univerzity v Hamburgu a Kielu vyvinuli špeciálny materiál, ktorý je v súčasnosti najľahší svete. Má unikátnu hustotu centimeter kubický a  váhu približne 100-krát nižšiu ako penový polystyrén. Nesie označenie aerografit. Jeho hlavnú zložku tvorí vzduch a uhlíkové vlákna a mohol by sa využívať na predlžovanie životnosti batérií.

Viac informácií

Heartbeat detektor – odhalí i myš v náklaďáku

Technika 9-10/2012

Pouhý tlukot srdce postačuje přístroji s tajemným názvem Heartbeat detektor k tomu, aby odhalil přítomnost osoby ukryté v automobilu či uzavřeném přepravním kontejneru. Detektor, jehož rozměry nepřekračují velikost malého příručního kufříku, bezpečnostním složkám, ochrankám a celníkům umožňuje snadno a rychle zjistit, zda se ve vymezeném prostoru vyskytují neoprávněné osoby. To vše s minimálními provozními náklady.

Viac informácií

Topánky s GPS pomôžu každému prísť do cieľa

Technika 9-10/2012

Špeciálne topánky so zabudovaným GPS sú určené pre ľudí, ktorí majú problém orientovať sa v neprehľadných a neznámych priestoroch, napr. v lesoch či mestskéých aglomeráciách albo  ich súčastiach, napr. veľkoplošné parkoviská a pod.

Viac informácií

Airbag od cyklistov

Technika 1-2/2011

Švédska "helma" HÖVDING funguje ako airbag pre cyklistov. Pri jazde je ukrytá v golieri bundy, hlavu obalí až v momente nárazu.

Viac informácií

Priemyselné utierky

MEWA - priemyselne_utierky